Koliko postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda je potrebno u Srbiji da bi voda u rekama bila dobrog kvaliteta? Koliko će građana u Srbiji početi da reciklira 2022. godine? Kako evropske integracije mogu poboljšati kvalitet života u Srbiji i podstaći zelene investicije? Odgovore na ova pitanja daje izložba „Čačak – održiva budućnost grada“ koja je danas otvorena na Gradskoj plaži u Čačku. Na dvadeset panela izložba donosi priču na koji način Čačak zajedno sa Švedskom, Evropskom unijom i Vladom Srbije ulaže u upravljanje otpadom i otpadnim vodama da bi stvorio održivu budućnost grada.
Važan segment izložbe odnosi se na značaj izgradnje postrojenja za preradu otpadnih voda u Čačku sa kanalizacionim sistemom, uključujući rešenja za upravljanje muljem. Švedska podržava Vladu Srbije i grad Čačak sa 750.000 evra u pripremi dokumentacije za postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u okviru projekta „Podrška razvoju infrastrukture u oblasti zaštite životne sredine“ – PEID. Evropska unija obezbediće veći deo investicija, a u ulaganjima i realizaciji projekata učestvuje i Vlada Srbije i Grad Čačak. Prilikom otvaranja izložbe u Čačku gospođa Karin Mc Donald, šefica grupe za razvojnu saradnju Ambasade Švedske u Beogradu osvrćući se na važnost ovog, ali i drugih projekata saradnje koje u Čačku finansira Švedska u saradnji sa Ministartsvom zaštite životne sredine, istakla je: „Zelena nedelja ove godine nam govori o značaju postojanja svesti građana o životnoj sredini i njenoj zaštiti. Poruka na koji način životna sredina Čačka utiče na sve gradove duž Crnomorskog sliva veoma je važna za razvoj ove svesti. U tome je značaj izložbe koju danas otvaramo i koja pokazuje saradnju Grada, Ministarstva, Evropske unije i Švedske. Izložba nam pokazuje kako Švedska kroz svoje fondove daje podršku u izgradnji postrojenja za preradu otpadnih voda i u projektima upravljanja otpadom.“
Sva kanalizacija neprečišćena se odliva u Zapadnu Moravu i njene prirodne vodotokove, što je jedan od ključnih faktora zagađenja životne sredine i javnog zdravlja. Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda sprečiće ispuštanje oko 250 litara otpadne vode u sekundi iz kanalizacije u Zapadnu Moravu. Ovo je samo jedna od pogodnosti budućeg postrojenja za očuvanje kvaliteta zdravlja ljudi, hrane i životne sredine, ne samo Čačana, već i čitavog crnomorskog sliva kuda reka otiče. Izložba predstavlja i druge aktivnosti zajedničkog rada Švedske sa lokalnim i republičkim vlastima na upravljanju muljem i otpadom u skladu sa principima očuvanja životne sredine i održivosti. Projekat odvajanja kućnog otpada je u punom zaletu. Cilj projekta je povećanje stope reciklaže u četiri regionalna centra za upravljanje otpadom u Srbiji na 15% u naredne dve godine.
Projekat se sprovodi u ukupno sedamnaest gradova i opština, a Čačak je jedan od njih.
O zelenim investicijama u Čačku govorila je i Sandra Dokić, pomoćnica ministra u Ministarstvu zaštite životne sredine:
„Čačak posebno prati prioritet našeg Ministarstva, naročito u pogledu upravljanja otpadom i otpadnim vodama i upravo zato smo ovde, da bi pokazali šta smo uradili u prethodnom periodu i šta ćemo dalje raditi, a zbog čega svi građani Čačka treba da budu ponosni. Čačak se kreće u pravcu razvoja ka jednom održivom gradu koji će biti u potpunost zelen grad.“ Dokić je posebno istakla značaj investicije odvajanja otpada u četiri regiona, projekta kojim je i otpočelo obeležavanje ovogodišnje EU zelene nedelje: „Čačak je deo ovog projekta i trenutno je važno da građane uključimo u realizaciju jer je to važno za buduće generacije. Zahvaljujući Evropskoj uniji i Švedskoj, Čačak će dobiti 15.000 kanti, oko 600 kontejnera i tri vozila za prikupljanje otpada. Građani će shvatiti da je ovaj projekat privilegija, jer im daje mogućnost da odvajaju otpad i dalje ga koriste kao resurs.“
Izložba „Čačak – održiva budućnost grada” deo je „EU zelene nedelje” koja se ove godine obeležava od 30. maja do 5. juna širom Evrope sa istim ciljevima – razvoj cirkularne ekonomije, postizanje “nultog zagađenja” i očuvanje biodiverziteta. EU standardi u oblasti zaštite životne sredine su jedni od najboljih u svetu, a Evropska unija podržava Srbiju da postigne svoje ciljeve u oblasti životne sredine i da ih postepeno podigne na nivo standarda EU. Obraćajući se prisutnima Antoine Avignon, program menadžer u Delegaciji EU i Srbiji je rekao: „U ovim teškim vremenima u Evropi, raditi zajedno je danas važnije nego ikada. Današnja izložba pokazuje zajedničke rezultate koje smo postigli u projektima odvajanja otpada i prerade otpadnih voda ovde u Čačku.“
Čačak će biti prvi grad u Srbiji koji će u potpunosti rešiti problem nesanitarne deponije. O zelenim inicijativama, njihovom značaju za grad i građane na otvaranju izložbe govorla je Mirjana Đoković, pomoćnica gradonačelnika Čačka zadužena za zaštitu životne sredine:
„Imala sam tu čast i privilegiju da budem deo projekta Postrojenja za preradu otpdnih voda od izrade studije izvodljivosti do današnjeg dana, kada smo zaključili svu projektnu dokumentaciju i obezbedili novac spremni za realizaciju. Na nama je da ova sredstva utrošimo namenski i pokažemo našim sugrađanima sve prednosti i život daleko kvalitetniji.“
Izložba na otvorenom „Čačak – održiva budućnost grada“ biće postavljena do 6. juna. Izložbu organizuje Švedska u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine, Gradom Čačkom i Delegacijom EU u Srbiji.
Prikazani projekti saradnje koje finansira Švedska sa Ministarstvom zaštite životne sredine su: Podrška razvoju infrastrukture u oblasti zaštitu životne sredine (PEID projekat) koji sprovodi EPTISA, Program podrške razvoju politika i ljudskih kapaciteta za razvoj zaštite životne sredine u Srbiji – faza II“ (EISP2) koji sprovodi Brooks Hannas & Partners, kao i Projekat pristupanja EU u oblasti zaštite životne sredine (ENVAP), koju sprovodi Švedska agencija za zaštitu životne sredine. Pored toga, izložba prati i projekat „EU za zelenu agendu u Srbiji“ (koji sprovodi UNDP u partnerstvu sa Švedskom i Evropskom investicionom bankom), kao i druga ulaganja u održivu budućnost koje realizuje Grad Čačak i Ministarstvo zaštite životne sredine.